Jump to content

Монгол улс Мюнхений олимпод

Википедиа — Чөлөөт нэвтэрхий толь
Монгол Улс Олимпод
Монгол улсын төрийн далбаа
ОУОХ-ны код: MGL
ҮОХ: Монголын Үндэсний Олимпын Хороо
Албан ёсны сайт
Олимп
Багийн бүрэлдэхүүн: 39 (эрэгтэй 37, эмэгтэй 2)
Тугч: Базаррагчаагийн Жамсран
Медаль
Эзэлсэн байр: 33
Алт
0
Мөнгө
1
Хүрэл
0
Нийт
1
Монгол - Зуны олимпод
19641968197219761980198419881992199620002004200820122016202020242028
Монгол - Өвлийн олимпод
19641968197219761980198419881992199419982002200620102014201820222026


Монгол Улс Баруун Германы Мюнхен хотноо зохиогдсон 1972 оны зуны олимпын 20-р наадам буюу Мюнхений олимпод оролцсон. 1 мөнгөн медаль хүртсэн амжилтаар 33-р байранд оржээ.

Медальтнууд[засварлах | кодоор засварлах]

2 Мөнгөн медаль[засварлах | кодоор засварлах]

Байт харваа[засварлах | кодоор засварлах]

Эрэгтэй

Тамирчин Оноо Байр
Галсангийн Бямбаа 2253 43

Эмэгтэй

Тамирчин Оноо Байр
Натжавын Дариймаа 2341 14
Должингийн Дэмбэрэл 2152 36

Бокс[засварлах | кодоор засварлах]

Монгол улс боксын спортоор анх удаа олимпын дэвжээнд өрсөлдөв.

Тамирчин Жин Тэгшитгэх шат 1-р тойрог 2-р тойрог Медалийн төлөө Хагас шигшээ Шигшээ
Өрсөлдөгч
Дүн
Өрсөлдөгч
Дүн
Өрсөлдөгч
Дүн
Өрсөлдөгч
Дүн
Өрсөлдөгч
Дүн
Өрсөлдөгч
Дүн
Вандуйн Батбаяр 48кг Чили Веласкез (CHI)
L 0-5
Шалгараагүй
Нямдашийн Батсүрэн 51кг Гоц мөргөсөн Испани Гарсиа (ESP)
W 4-1
Өмнөд Солонгос Ю Чон-Ман (KOR)
L 1-4
Шалгараагүй
Буянгийн Ганбат 54кг Гоц мөргөсөн Камерун Олеме (CMR)
W 5-0
Америкийн Нэгдсэн Улс Каррерас (USA)
L 2-3
Шалгараагүй
Паламдоржийн Баатар 57кг Болгар Кончев (BUL)
L 2-3
Шалгараагүй
Хайдавын Алтанхуяг 60кг Гоц мөргөсөн Аргентин Корнаши (ARG)
W 5-0
Турк Дорук (TUR)
L 2-3
Шалгараагүй
Содномын Гомбо 63.5кг Замби Кунда (ZAM)
W 5-0
Югослав Вужин (YUG)
L 2-3
Шалгараагүй
Дамдинжавын Банди 67кг Гоц мөргөсөн Гана Анкудей (GHA)
W 3-2
Унгар Каяди (HUN)
L 2-р үед нокаутаар
Шалгараагүй
Намхайн Цэнд-Аюуш 71кг Өмнөд Солонгос Лим Жэ-Кюн (KOR)
L 2-3
Шалгараагүй
Гомбын Зориг 81кг Египет Али (EGY)
L 0-5
Шалгараагүй

Буудлага[засварлах | кодоор засварлах]

Эрэгтэй

Тамирчин Төрөл Оноо Байр
Цэрэнжавын Өлзийбаяр Гар буу 539 35
Хийн гар буу, хурдан буудлага Оролцоогүй
Түдэвийн Мягмаржав Гар буу 537 39
Хийн гар буу, хурдан буудлага 577 39
Мэндбаярын Жанцанхорлоо Жижиг амтай урт буу, хэвтээ буудлага 591 42
Жижиг амтай урт буу, 3 байрлал 1125 40
Ёндонжамцын Батсүх Жижиг амтай урт буу, хэвтээ буудлага 572 96
Жижиг амтай урт буу, 3 байрлал 1088 54
Урт буу 1067 32

Жүдо[засварлах | кодоор засварлах]

Монгол Улс жүдогийн төрлөөр олимпын наадамд анх удаа оролцсон. Хөнгөн жинд хүч сорьсон Бахааваагийн Буядаа мөнгөн медаль зүүсэн хэдий ч тэмцээний дараах сэргээшийн шинжилгээгээр кофейн илэрч, медалиа хураалгасан байна.

Тамирчин Жин 1-р тойрог 2-р тойрог 3-р тойрог 4-р тойрог Дагах барилдааны 1-р тойрог Дагах барилдааны 2-р тойрог Дагах барилдааны 3-р тойрог Хагас шигшээ Шигшээ
Өрсөлдөгч
Дүн
Өрсөлдөгч
Дүн
Өрсөлдөгч
Дүн
Өрсөлдөгч
Дүн
Өрсөлдөгч
Дүн
Өрсөлдөгч
Дүн
Өрсөлдөгч
Дүн
Өрсөлдөгч
Дүн
Өрсөлдөгч
Дүн
Бахааваагийн Буядаа Хөнгөн жин Америкийн Нэгдсэн Улс Окада (USA)
W 4:40-д цэвэр
Швейцар Бурхард (SUI)
W
Япон Кавагүчи (JPN)
L
Шалгараагүй Тайвань Чанг (ROC)
W 3:58-д цэвэр
Баруун Герман Коппен (FRG)
W 2:57-д цэвэр
Франц Мунье (FRA)
W
Япон Кавагүчи (JPN)
L 0:39-д цэвэр
Дамирангийн Баатаржав Хагас дунд жин Португал Андраде (POR)
L 2:52-д цэвэр
Шалгараагүй
Лувсаншаравын Рэнцэндорж Хагас хүнд жин Куба Ибанез (CUB)
L
Шалгараагүй
Үнэмлэхүй Австри Полакк (AUT)
L
Шалгараагүй
Пүрэвийн Дагвасүрэн Хүнд жин Марокко Бенкассу (MAR)
L
Шалгараагүй

Сонгомол бөх[засварлах | кодоор засварлах]

Тамирчин Жин 1-р тойрог 2-р тойрог 3-р тойрог 4-р тойрог 5-р тойрог 6-р тойрог 7-р тойрог Шигшээ Байр
Өрсөлдөгч
Дүн
Өрсөлдөгч
Дүн
Өрсөлдөгч
Дүн
Өрсөлдөгч
Дүн
Өрсөлдөгч
Дүн
Өрсөлдөгч
Дүн
Өрсөлдөгч
Дүн
Өрсөлдөгч
Дүн
Очирдолгорын Энхтайван 48кг Швед Свенссон (SWE)
L оноогоор
Барилдаагүй Шалгараагүй Шалгараагүй
Жамсрангийн Мөнх-Очир 52кг Америкийн Нэгдсэн Улс Стейгер (USA)
W цэвэр
Норвеги Мартиниуссен (NOR)
W 7:07-д цэвэр
Чехословак Земан (TCH)
L 1:50-д цэвэр
Болгар Киров (BUL)
L 6:58-д цэвэр
Шалгараагүй Шалгараагүй
Чимидбазарын Дамдиншарав 57кг Австри Хак (AUT)
W оноогоор
Польш Липьен (POL)
L 1:17-д цэвэр
Грек Мошидис (GRE)
D хайнцсан
Шалгараагүй
Дасрангийн Мягмар 82кг Чехословак Янота (TCH)
L 6:53-д цэвэр
Финланд Лааксо (FIN)
L 2:14-д цэвэр
Шалгараагүй Шалгараагүй


Хөнгөн атлетик[засварлах | кодоор засварлах]

Эрэгтэй

Тамирчин Төрөл 1-р шат 2-р шат Хагас шигшээ Шигшээ
Дүн Байр Дүн Байр Дүн Байр Дүн Байр
Бямбажавын Энхбаатар 100м-ийн гүйлт 10.93 63 Шалгараагүй
Уртын харайлт Оролцоогүй Шалгараагүй

Хүндийн өргөлт[засварлах | кодоор засварлах]

Монгол улс хүндийн өргөлтийн төрлөөр анх удаа олимпын наадамд оролцлоо.

Тамирчин Жин Пресс Огцом өргөлт Түлхэлттэй өргөлт Нийт Байр
Зулын Далхжав 56кг 115 87.5 120 322.5 15
Сияанямбуугийн Доржханд 56кг 105 92.5 115 312.5 17
Раднаасэдийн Амгаасэд 67.5кг 125 105 0 0
Нацагийн Сэр-Од 75кг 130 122.5 147.5 400 18

Чөлөөт бөх[засварлах | кодоор засварлах]

Тамирчин Жин 1-р тойрог 2-р тойрог 3-р тойрог 4-р тойрог 5-р тойрог 6-р тойрог Шигшээ Байр
Өрсөлдөгч
Дүн
Өрсөлдөгч
Дүн
Өрсөлдөгч
Дүн
Өрсөлдөгч
Дүн
Өрсөлдөгч
Дүн
Өрсөлдөгч
Дүн
Өрсөлдөгч
Дүн
Базаррагчаагийн Жамсран 48кг Баруун Герман Лакур (FRG)
L оноогоор
Иран Жавадипур (IRN)
L 4:09-д цэвэр
Шалгараагүй Шалгараагүй
Доржжодовын Ганбат 52кг Куба Тачин (CUB)
W Техникийн цэвэр ялалт
Болгар Баев (BUL)
L 8:35-д хоёулаа торгуулиар хасагдав
Зөвлөлт Холбоот Улс Алахвердиев (URS)
L оноогоор
Шалгараагүй
Мэгдийн Хойлогдорж 57кг Зөвлөлт Холбоот Улс Кулешов (URS)
L оноогоор
Мексик Лопез (MEX)
W 8:21-д цэвэр
Унгар Клинга (HUN)
D хайнцсан
Иран Хедер (IRN)
L оноогоор
Шалгараагүй
Зэвэгийн Ойдов 62кг Америкийн Нэгдсэн Улс Дэвис (USA)
L 7:36-д цэвэр
Зөвлөлт Холбоот Улс Абдулбеков (URS)
L 2:19-д цэвэр
Шалгараагүй
Цэдэндамбын Нацагдорж 68кг Энэтхэг Сингх (IND)
W оноогоор
Болгар Юссейнов (BUL)
L оноогоор
Иран Сахин (IRN)
W оноогоор
Унгар Рузняк (HUN)
W 4:42-д цэвэр
Зүүн Герман Шрёдер (DDR)
W оноогоор
Шалгараагүй 5
Данзандаржаагийн Сэрээтэр 74кг Австри Хартманн (AUT)
W техникийн цэвэр ялалт
Америкийн Нэгдсэн Улс Уэллс (USA)
L 8:25-д цэвэр
Болгар Павлов (BUL)
L оноогоор
Шалгараагүй
Төмөрийн Артаг 82кг Турк Полат (TUR)
W оноогоор
Зөвлөлт Холбоот Улс Тедиашвили (URS)
L оноогоор
Унгар Ковач (HUN)
W оноогоор
Швед Элмгрен (SWE)
L оноогоор
Шалгараагүй
Жигжидийн Мөнхбат 90кг Турк Мехмет (TUR)
L оноогоор
Гоц мөргөсөн Барилдаагүй Шалгараагүй Шалгараагүй
Хорлоогийн Баянмөнх 100кг Баруун Герман Хечер (FRG)
W оноогоор
Чехословак Энгель (TCH)
W 1:32-д цэвэр
Иран Анвари (IRN)
W 2:04-д цэвэр
Румын Панайт (ROM)
W 4:27-д цэвэр
Гоц мөргөсөн Унгар Чатари (HUN)
W оноогоор
Зөвлөлт Холбоот Улс Ярыгин (URS)
L 5:21-д цэвэр

Цахим холбоос[засварлах | кодоор засварлах]