Говь-Алтай аймгийн баяр наадам

Чөлөөт нэвтэрхий толь — Википедиагаас
Jump to navigation Jump to search

Улсын цолтнууд[засварлах | edit source]

1. Дархан аварга[засварлах | edit source]

  1. Говь-Алтай аймгийн Жаргалан сумын харьяат өсөх идэр, бат хүчит, гарамгай хүчит, өсөх нэмэх, үнэн хүчит, олныг баясуулагч, харилтгүй хүчит, аугаа хүчит, олныг баясгагч даяар дуурсах далай даян дархан аварга ШАРАВЫН БАТСУУРЬ

2. Улсын гарьд[засварлах | edit source]

  1. Говь-Алтай аймгийн Чандмань сумын харьяат улсын гарьд НЯМДОРЖИЙН ГАНБААТАР
  2. Говь-Алтай аймгийн Цээл сумын харьяат улсын гарьд ЖАНЦАНГИЙН БАТ-ЭРДЭНЭ

3. Улсын заан[засварлах | edit source]

  1. Говь-Алтай аймгийн Шарга сумын харьяат улсын заан ГҮНДМААГИЙН ПЭРЭНЛЭЙ
  2. Говь-Алтай аймгийн Хөхморьт сумын харьяат улам нэмэх, саруул сайжрах, үнэн итгэлт, хичээнгүй нягт чимэгтэй улсын заан УНДРАХЫН ПҮРЭВ
  3. Говь-Алтай аймгийн Чандмань сумын харьяат улсын заан РЭГЖИЙБУУГИЙН ДАВААНЯМ
  4. Говь-Алтай аймгийн Дарви сумын харьяат улсын заан ЧОГДОВЫН АМАРТҮВШИН
  5. Говь-Алтай аймгийн Эрдэнэ сумын харьяат улсын заан БАТТУЛГЫН СОРОНЗОНБОЛД

4. Улсын харцага[засварлах | edit source]

  1. Говь-Алтай аймгийн Шарга сумын харьяат улсын харцага ЖАРАНТАЙН АВХИА
  2. Говь-Алтай аймгийн Бигэр сумын харьяат улсын харцага ЖАРГАЛСАЙХАНЫ АМАРТҮВШИН

5. Улсын начин[засварлах | edit source]

  1. Говь-Алтай аймгийн Шарга сумын харьяат өсөх идэр чимэгтэй улсын начин ЗАЯАХҮҮГИЙН ЧИНБАТ
  2. Говь-Алтай аймгийн Халиун сумын харьяат өсөх идэр, өрнөн дэлгэрэх чимэгтэй улсын начин ДҮГЭРИЙН ЦЭРЭНДАШ
  3. Говь-Алтай аймгийн Төгрөг сумын харьяат Самбо бөхийн спортын мастер, аймгийн алдарт уяач, Монгол улсын начин СУРМААЖАВЫН БУЯНТ
  4. Говь-Алтай аймгийн Хөхморьт сумын харьяат улсын начин БААСАНГИЙН ОНХ
  5. Говь-Алтай аймгийн Тонхил сумын харьяат улсын начин СОДНОМЫН ЭРХЭМБАЯР
  6. Говь-Алтай аймгийн Цээл сумын харьяат улсын начин ДУГАРЫН НЭМЭХБАЯР
  7. Говь-Алтай аймгийн Жаргалан сумын харьяат улсын начин ДОРЖПАЛАМЫН ШООВДОЙХҮҮ
  8. Говь-Алтай аймгийн Алтай сумын харьяат улсын начин ДОЁДЫН БАДРАХ
  9. Говь-Алтай аймгийн Баян-Уул сумын харьяат улсын начин ЦАНЖИДЫН ЭНХЖАРГАЛ
  10. Говь-Алтай аймгийн Цээл сумын харьяат улсын начин СЭДБАЙДАРЫН БААТАР
  11. Говь-Алтай аймгийн Дарви сумын харьяат улсын начин БААСАНГИЙН ПҮРЭВ
  12. Говь-Алтай аймгийн Шарга сумын харьяат улсын начин ГАЛБАДРАХЫН ГАНСҮХ
  13. Говь-Алтай аймгийн Баян-Уул сумын харьяат улсын начин ЛХАГВАЖАВЫН ОТГОНБАЯР
  14. Говь-Алтай аймгийн Бугат сумын харьяат улсын начин ДУГАРДОРЖИЙН БАТБАЯР
  15. Говь-Алтай аймгийн Чандмань сумын харьяат улсын начин ДАВААНЯМЫН ЛХАГВАДОРЖ
  16. Говь-Алтай аймгийн Бигэр сумын харьяат улсын начин НАМСРАЙН БАЯРМАГНАЙ
  17. Говь-Алтай аймгийн Цээл сумын харьяат улсын начин ЛХАГВАСҮРЭНГИЙН ГАНТУЛГА
  18. Говь-Алтай аймгийн Жаргалан сумын харьяат улсын начин ШООВДОЙХҮҮГИЙН ТОГТОХБАЯР
  19. Говь-Алтай аймгийн Бигэр сумын харьяат улсын начин САРУУЛТУЯАГИЙН БАГАХҮҮ
  20. Говь-Алтай аймгийн Цогт сумын харьяат өсөх идэр чимэгтэй улсын начин ЛУВСАНДОРЖИЙН ЦЭРЭНТОГТОХ
  21. Говь-Алтай аймгийн Жаргалан сумын харьяат улсын начин ШООВДОЙХҮҮГИЙН ШИНЭБАЯР
  22. Говь-Алтай аймгийн Чандмань сумын харьяат улсын начин БАЛГАНЫ ХИШИГБААТАР
  23. Говь-Алтай аймгийн Бугат сумын харьяат улсын начин ЦОГБАДРАХЫН БЯМБА-ОЧИР

Аймгийн цолтнууд[засварлах | edit source]

1.Аймаг, цэргийн арслан[засварлах | edit source]

  1. Говь-Алтай аймгийн Шарга сумын харьяат аймгийн арслан Саранхүүгийн Совд
  2. Говь-Алтай аймгийн Халиун сумын харьяат аймгийн арслан Пунцагдоогийн Жийжүү
  3. Говь-Алтай аймгийн Халиун сумын харьяат аймгийн арслан Дашдаваагийн Хандхүү
  4. Говь-Алтай аймгийн Тонхил сумын харьяат аймгийн арслан Намнагийн Шарав
  5. Говь-Алтай аймгийн Тонхил сумын харьяат аймгийн арслан Галсангийн Бямбажав
  6. Говь-Алтай аймгийн Шарга сумын харьяат аймгийн арслан Сэтэвийн Зинэмидэр
  7. Говь-Алтай аймгийн Тайшир сумын харьяат аймгийн арслан Дашийн Дансран
  8. Говь-Алтай аймгийн Дэлгэр сумын харьяат аймгийн арслан Ядамын Дамдиндорж
  9. Говь-Алтай аймгийн Хөхморьт сумын харьяат аймгийн арслан Гүмбэний Гэндэн
  10. Говь-Алтай аймгийн Халиун сумын харьяат аймгийн арслан Жагваралын Лхан-Аажав
  11. Говь-Алтай аймгийн Чандмань сумын харьяат аймгийн арслан Ядамын Намжим
  12. Говь-Алтай аймгийн Баян-Уул сумын харьяат аймгийн арслан Жалбажавын Номинчимэд
  13. Говь-Алтай аймгийн Шарга сумын харьяат аймгийн арслан Загдын Сочин
  14. Говь-Алтай аймгийн Чандмань сумын харьяат аймгийн арслан Гээвийн Жаргалсайхан
  15. Говь-Алтай аймгийн Хөхморьт сумын харьяат аймгийн арслан Гүмбэний Лааган
  16. Говь-Алтай аймгийн Дарви сумын харьяат аймгийн арслан Ядамын Жамсран
  17. Говь-Алтай аймгийн Шарга сумын харьяат аймгийн арслан Нанжидын Чонохүү
  18. Говь-Алтай аймгийн Шарга сумын харьяат аймгийн арслан Базарын Батмөнх
  19. Говь-Алтай аймгийн Жаргалан сумын харьяат аймгийн арслан Чойсүрэнгийн Жаргал
  20. Говь-Алтай аймгийн Тайшир сумын харьяат аймгийн арслан Баатарын Цэрэндолгор
  21. Говь-Алтай аймгийн Жаргалан сумын харьяат аймгийн арслан Гаанжуурын Ширнэн
  22. Говь-Алтай аймгийн Бигэр сумын харьяат аймгийн хурц арслан Содномын Мэндбаяр
  23. Говь-Алтай аймгийн Жаргалан сумын харьяат аймгийн арслан Гаанжуурын Пүрэв
  24. Говь-Алтай аймгийн Халиун сумын харьяат аймгийн арслан Лхан-Аажавын Батжаргал
  25. Говь-Алтай аймгийн Баян-Уул сумын харьяат аймгийн арслан Даваасүрэнгийн Тайванбаатар
  26. Говь-Алтай аймгийн Тайшир сумын харьяат аймгийн арслан Лхамжавын Батзориг
  27. Говь-Алтай аймгийн Бугат сумын харьяат аймгийн арслан Улцангийн Эрдэнэбаяр
  28. Говь-Алтай аймгийн Цогт сумын харьяат аймгийн арслан Бүндхүүгийн Гантулга
  29. Говь-Алтай аймгийн Халиун сумын харьяат аймгийн хурц арслан Дүнтээгийн Даваанасан
  30. Говь-Алтай аймгийн Дэлгэр сумын харьяат аймгийн арслан Лозовын Буяндэлгэр
  31. Говь-Алтай аймгийн Жаргалан сумын харьяат аймгийн арслан Алзахгүйн Амгалан
  32. Говь-Алтай аймгийн Шарга сумын харьяат аймгийн арслан Цоодолын Үржинбаатар
  33. Говь-Алтай аймгийн Тонхил сумын харьяат аймгийн арслан Очирхүүгийн Мөнхтөр
  34. Говь-Алтай аймгийн Цээл сумын харьяат аймгийн арслан Даваасамбуугийн Батбаяр
  35. Говь-Алтай аймгийн Баян-Уул сумын харьяат аймгийн арслан Сономын Батбаяр
  36. Говь-Алтай аймгийн Хөхморьт сумын харьяат аймгийн арслан Даваадоржийн Цэрэндаваа
  37. Говь-Алтай аймгийн Тонхил сумын харьяат аймгийн арслан Балжиннямын Суманчулуун
  38. Говь-Алтай аймгийн Төгрөг сумын харьяат аймгийн арслан Лхагвасүрэнгийн Алтанхуяг
  39. Говь-Алтай аймгийн Жаргалан сумын харьяат аймгийн арслан Сүхбаатарын Лхагвабаатар
  40. Говь-Алтай аймгийн Цээл сумын харьяат аймгийн хурц арслан Дамбын Тангад
  41. Говь-Алтай аймгийн Бигэр сумын харьяат аймгийн арслан Жаргалсайханы Алтаншагай
  42. Говь-Алтай аймгийн Халиун сумын харьяат аймгийн арслан Баарангийн Отгонбаатар
  43. Говь-Алтай аймгийн Эрдэнэ сумын харьяат аймгийн арслан Авирмэдийн Хосбаяр
  44. Говь-Алтай аймгийн Дэлгэр сумын харьяат аймгийн арслан Тогтохмэндийн Сайханжаргал
  45. Говь-Алтай аймгийн Халиун сумын харьяат аймгийн арслан Даваадоржийн Буянт
  46. Говь-Алтай аймгийн Шарга сумын харьяат аймгийн арслан Эрдэнэцогтын Даваажаргал
  47. Говь-Алтай аймгийн Төгрөг сумын харьяат аймгийн арслан Даваадоржийн Эрдэнэтулга

2. Аймаг, цэргийн заан[засварлах | edit source]

Аймгийн заан В.Туяазаяа Аймгийн заан Хүрэлбаатарын Ариунбаатар

3. Аймаг, цэргийн харцага[засварлах | edit source]

  1. Говь-Алтай аймгийн Төгрөг сумын харьяат аймгийн харцага Чойжоогийн Дагвадорж
  2. Говь-Алтай аймгийн Эрдэнэ сумын харьяат аймгийн харцага Сандуйжавын Дамдин
  3. Говь-Алтай аймгийн Бигэр сумын харьяат аймгийн харцага Цэрэгбаатарын Эрхэмбаяр
  4. Говь-Алтай аймгийн Бугат сумын харьяат аймгийн харцага Ичинхорлоогийн Жүгдэрнамжил
  5. Говь-Алтай аймгийн Цээл сумын харьяат аймгийн харцага Батсүхийн Энхсайхан
  6. Говь-Алтай аймгийн Эрдэнэ сумын харьяат аймгийн харцага Ядамсүрэнгийн Бумбаяр
  7. Говь-Алтай аймгийн Шарга сумын харьяат аймгийн харцага Галбадрахын Гантулга

4. Аймаг, цэргийн начин[засварлах | edit source]


Аймгийн наадам[засварлах | edit source]

Аймгийн наадмын түрүү, үзүүрийн бөхчүүд[засварлах | edit source]

Он Түрүүлсэн бөх Үзүүрлэсэн бөх
Цол Овог нэр Харъяалал Цол Овог нэр Харъяалал
1940 А.а Саранхүүгийн Совд Говь-Алтай Шарга А.а Пунцагдоогийн Жийжүү Говь-Алтай Халиун
1941 А.а Пунцагдоогийн Жийжүү Говь-Алтай Халиун А.а Намнагийн Шарав Говь-Алтай Тонхил
1942 А.а Дашдаваагийн Хандхүү Говь-Алтай Халиун А.а Саранхүүгийн Совд Говь-Алтай Шарга
1943 У.арс Гялдангийн Цоодол Өвөрхангай Гучин-ус А.а Саранхүүгийн Совд Говь-Алтай Шарга
1944 А.а Пунцагдоогийн Жийжүү Говь-Алтай Халиун А.а Намнагийн Шарав Говь-Алтай Тонхил
1945 А.а Намнагийн Шарав Говь-Алтай Тонхил А.а Саранхүүгийн Совд Говь-Алтай Шарга
1946 А.а Галсангийн Бямбажав Говь-Алтай Тонхил А.з Чанцалын Чанрав Говь-Алтай Чандмань
1947 А.а Саранхүүгийн Совд Говь-Алтай Шарга У.з Ядамсүрэнгийн Дорлиг Завхан Ургамал
1948 А.а Сэтэвийн Зинэмидэр Говь-Алтай Шарга А.з Ж.Болзоо Говь-Алтай Шарга
1949 А.а Дашийн Дансран Говь-Алтай Тайшир А.з Цэвэгмидийн Жадамба Говь-Алтай Дэлгэр
1950 А.а Олохын Сожид Өвөрхангай А.а Дашийн Дансран Говь-Алтай Тайшир
1951 Д.ав Шаравын Батсуурь Говь-Алтай Жаргалан А.з Чүлтэмийн Хорлоо Баянхонгор
1952 А.а Дашдаваагийн Хандхүү Говь-Алтай Халиун А.з Маналжавын Дүгэр Говь-Алтай Халиун
1953 А.а Ядамын Дамдиндорж Говь-Алтай Дэлгэр А.а Жагваралын Лхан-Аажав Говь-Алтай Халиун
1954 У.х Жарантайн Авхиа Говь-Алтай Шарга А.з Цогтын Адарсүрэн Говь-Алтай Шарга
1955 А.а Гүмбэний Гэндэн Говь-Алтай Хөхморьт А.з Цэрэнбалжирын Санжмятав Говь-Алтай Жаргалан
1956 А.а Жагваралын Лхан-Аажав Говь-Алтай Халиун А.а Мятавын Норов Увс Тэс
1957 У.н Заяахүүгийн Чинбат Говь-Алтай Шарга А.а Баатарын Цэрэндолгор Говь-Алтай Тайшир
1958 У.н Заяахүүгийн Чинбат Говь-Алтай Шарга А.а Загдын Сочин Говь-Алтай Шарга
1959 А.а Ядамын Намжим Говь-Алтай Чандмань А.а Баатарын Цэрэндолгор Говь-Алтай Тайшир
1960 У.н Заяахүүгийн Чинбат Говь-Алтай Шарга А.а Загдын Сочин Говь-Алтай Шарга
1961 А.а Жалбажавын Номинчимэд Говь-Алтай Баян-уул А.з Сандуйхүүгийн Сэнгэдорж Говь-Алтай Шарга
1962 А.а Загдын Сочин Говь-Алтай Шарга У.н Заяахүүгийн Чинбат Говь-Алтай Шарга
1963 А.а Балдансүрэнгийн Бямбажав Завхан Алдархаан У.н Гүнсэнгийн Баттогтох Завхан Завханмандал
1964 У.з Ундрахын Пүрэв Говь-Алтай Хөх-морьт А.а Аюушийн Шаравсамбуу Баянхонгор Бөмбөгөр
1965 А.а Загдын Сочин Говь-Алтай Шарга А.з Цэсэнгийн Дүгэрээ Говь-Алтай Дэлгэр
1966 А.а Загдын Сочин Говь-Алтай Шарга А.а Нанжидын Чонохүү Говь-Алтай Шарга
1967 А.а Загдын Сочин Говь-Алтай Шарга А.а Баатарын Цэрэндолгор Говь-Алтай Тайшир
1968 А.а Гээвийн Жаргалсайхан Говь-Алтай Чандмань А.з Рагчаагийн Сандаг Говь-Алтай Бигэр
1969 А.а Гүмбэний Лааган Говь-Алтай Хөхморьт А.а Ядамын Жамсран Говь-Алтай Дарви
1970 А.а Ядамын Жамсран Говь-Алтай Дарви А.а Чойсүрэнгийн Жаргал Говь-Алтай Жаргалан
1971 А.а Гээвийн Жаргалсайхан Говь-Алтай Чандмань А.а Жалбажавын Номинчимэд Говь-Алтай Баян-уул
1972 А.а Гээвийн Жаргалсайхан Говь-Алтай Чандмань А.а Базарын Батмөнх Говь-Алтай Шарга
1973 А.а Нанжидын Чонохүү Говь-Алтай Шарга А.з Дүгэржавын Пүрэвээ Говь-Алтай Дэлгэр
1974 А.а Базарын Батмөнх Говь-Алтай Шарга А.з Халтмайн Баяраа Говь-Алтай Жаргалан
1975 А.а Чойсүрэнгийн Жаргал Говь-Алтай Жаргалан А.а Ядамын Жамсран Говь-Алтай Дарви
1976 У.з Рэгжийбуугийн Давааням Говь-Алтай Чандмань У.н Сурмаажавын Буянт Говь-Алтай Төгрөг
1977 А.а Баатарын Цэрэндолгор Говь-Алтай Тайшир А.з Дүгэржавын Пүрэвээ Говь-Алтай Дэлгэр
1978 У.н Дугарын Нэмэхбаяр Говь-Алтай Цээл У.н Сурмаажавын Буянт Говь-Алтай Төгрөг
1979 У.н Дүгэрийн Цэрэндаш Говь-Алтай Халиун У.н Дугарын Нэмэхбаяр Говь-Алтай Цээл
1980 У.н Дугарын Нэмэхбаяр Говь-Алтай Цээл У.з Чогдовын Амартүвшин Говь-Алтай Дарви
1981 А.а Гаанжуурын Ширнэн Говь-Алтай Жаргалан А.а Лхан-Аажавын Батжаргал Говь-Алтай Халиун
1982 А.а Содномын Мэндбаяр Говь-Алтай Бигэр А.з Дэмбэрэлийн Даваадорж Говь-Алтай Халиун
1983 А.а Гаанжуурын Пүрэв Говь-Алтай Жаргалан У.н Сурмаажавын Буянт Говь-Алтай Төгрөг
1984 У.н Доржпаламын Шоовдойхүү Говь-Алтай Жаргалан У.н Сурмаажавын Буянт Говь-Алтай Төгрөг
1985 А.а Лхан-Аажавын Батжаргал Говь-Алтай Халиун У.н Сурмаажавын Буянт Говь-Алтай Төгрөг
1986 А.а Даваасүрэнгийн Тайванбаатар Говь-Алтай Баян-уул У.н Сурмаажавын Буянт Говь-Алтай Төгрөг
1987 А.а Гаанжуурын Ширнэн Говь-Алтай Жаргалан А.а Намжилдоржийн Наянбуу Говь-Алтай Шарга
1988 У.н Доржпаламын Шоовдойхүү Говь-Алтай Жаргалан А.а Лхамжавын Батзориг Говь-Алтай Тайшир
1989 А.а Лхамжавын Батзориг Говь-Алтай Тайшир У.н Галбадрахын Гансүх Говь-Алтай Шарга
1990 У.з Рэгжийбуугийн Давааням Говь-Алтай Чандмань А.а Дашжавын Чойжилсүрэн Говь-Алтай Шарга
1991 А.а Улцангийн Эрдэнэбаяр Говь-Алтай Бугат А.а Лхамжавын Батзориг Говь-Алтай Тайшир
1992 У.н Дугарын Нэмэхбаяр Говь-Алтай Цээл У.н Лхагважавын Отгонбаяр Говь-Алтай Баян-уул
1993 У.н Дугарын Нэмэхбаяр Говь-Алтай Цээл А.з Бадарчийн Ганбаатар Говь-Алтай Жаргалан
1994 А.а Бүндхүүгийн Гантулга Говь-Алтай Цогт А.з Сандагийн Цэрэгбаатар Говь-Алтай Бигэр
1995 У.н Лхагважавын Отгонбаяр Говь-Алтай Баян-уул У.н Дугарын Нэмэхбаяр Говь-Алтай Цээл
1996 У.н Дугарын Нэмэхбаяр Говь-Алтай Цээл А.з Дүгэрцэрэнгийн Цогбаяр Говь-Алтай Дэлгэр
1997 А.а Дүнтээгийн Даваанасан Говь-Алтай Халиун А.з Дашдэлэгийн Пүрэвжав Говь-Алтай Эрдэнэ
1998 А.а Дүнтээгийн Даваанасан Говь-Алтай Халиун У.н Галбадрахын Гансүх Говь-Алтай Шарга
1999 А.а Лозовын Буяндэлгэр Говь-Алтай Хөх-морьт А.а Дүнтээгийн Даваанасан Говь-Алтай Халиун
2000 У.х Нинжээгийн Алтансүх Архангай Батцэнгэл У.з Рэгжийбуугийн Давааням Говь-Алтай Чандмань
2001 А.а Алзахгүйн Амгалан Говь-Алтай Жаргалан У.н Намсрайн Баярмагнай Говь-Алтай Бигэр
2002 А.а Цоодолын Үржинбаатар Говь-Алтай Шарга А.з Очирбатын Амгаланбаатар Говь-Алтай Бигэр
2003 А.а Очирхүүгийн Мөнхтөр Говь-Алтай Тонхил А.з Базаррагчаагийн Отгонбаатар Говь-Алтай Шарга
2004 У.з Баттулгын Соронзонболд Говь-Алтай Эрдэнэ У.н Лхагвасүрэнгийн Гантулга Говь-Алтай Цээл
2005 У.н Лхагвасүрэнгийн Гантулга Говь-Алтай Цээл А.з Амарсайханы Алтанбагана Говь-Алтай Бугат
2006 У.г Жанцангийн Бат-Эрдэнэ Говь-Алтай Цээл У.н Саруултуяагийн Багахүү Говь-Алтай Бигэр
2007 У.н Лувсандоржийн Цэрэнтогтох Говь-Алтай Цогт А.з Чулуунбатын Энхбат Говь-Алтай Шарга
2008 А.а Дамбын Тангад Говь-Алтай Цээл А.з Пүрэвнямын Амарсанаа Говь-Алтай Шарга
2009 А.а Жаргалсайханы Алтаншагай Говь-Алтай Бигэр А.з Хаш-Эрдэнийн Төмөрбаатар Говь-Алтай Шарга
2010 У.н Даваанямын Лхагвадорж Говь-Алтай Чандмань У.г Нямдоржийн Ганбаатар Говь-Алтай Чандмань
2011 У.н Шоовдойхүүгийн Шинэбаяр Говь-Алтай Жаргалан А.а Даваадоржийн Буянт Говь-Алтай Халиун
2012 У.н Шоовдойхүүгийн Шинэбаяр Говь-Алтай Жаргалан У.н Лувсандоржийн Цэрэнтогтох Говь-Алтай Цогт
2013 У.н Балганы Хишигбаатар Говь-Алтай Чандмань У.н Цогбадрахын Бямба-Очир Говь-Алтай Бугат
2014 А.а Авирмэдийн Хосбаяр Говь-Алтай Эрдэнэ А.а Чинзоригийн Эрдэнэсайхан Говь-Алтай Дэлгэр
2015 А.а Тогтохмэндийн Сайханжаргал Говь-Алтай Дэлгэр У.н Балганы Хишигбаатар Говь-Алтай Чандмань
2016 А.а Дамбын Тангад Говь-Алтай Цээл А.а Баарангийн Отгонбаатар Говь-Алтай Халиун
2017 А.а Даваадоржийн Буянт Говь-Алтай Халиун А.з Дашнямын Ганцоож Говь-Алтай Дэлгэр
2018 А.а Даваадоржийн Эрдэнэтулга Говь-Алтай Төгрөг А.з Хүрэлбаатарын Ариунбаатар Говь-Алтай Цээл
2019 А.а Цэрэгбаатарын Эрхэмбаяр Говь-Алтай Бигэр А.з Гүнсэнноровын Батмөнх Говь-Алтай Хөхморьт

Хоёроос дээш түрүү хүртсэн бөхчүүд[засварлах | edit source]

д/д Цол Овог нэр Харъяалал Түрүү Үзүүр Түрүүлсэн он Үзүүрлэсэн он
1 Улсын начин Дугарын Нэмэхбаяр Говь-Алтай Цээл 5 2 1978, 1980, 1992, 1993, 1996 1979, 1995
2 Аймгийн арслан Загдын Сочин Говь-Алтай Шарга 4 2 1962, 1965, 1966, 1967 1958, 1960
3 Улсын начин Заяахүүгийн Чинбат Говь-Алтай Шарга 3 1 1957, 1958, 1960 1962
4 Аймгийн арслан Гээвийн Жаргалсайхан Говь-Алтай Чандмань 3 1968, 1971, 1972
5 Аймгийн арслан Саранхүүгийн Совд Говь-Алтай Шарга 2 3 1940, 1947 1942, 1943, 1945
6 Улсын заан Рэгжийбуугийн Давааням Говь-Алтай Чандмань 2 1 1976, 1990 2000
7 Аймгийн арслан Пунцагдоогийн Жийжүү Говь-Алтай Халиун 2 1 1941, 1944 1940
8 Аймгийн арслан Дүнтээгийн Даваанасан Говь-Алтай Халиун 2 1 1997, 1998 1999
9 Аймгийн арслан Дашдаваагийн Хандхүү Говь-Алтай Халиун 2 1942, 1952
10 Аймгийн арслан Гаанжуурын Ширнэн Говь-Алтай Жаргалан 2 1981, 1987
11 Улсын начин Доржпаламын Шоовдойхүү Говь-Алтай Жаргалан 2 1984, 1988
12 Аймгийн арслан Шоовдойхүүгийн Шинэбаяр Говь-Алтай Жаргалан 2 2011, 2012
13 Аймгийн арслан Дамбын Тангад Говь-Алтай Цээл 2 2008, 2016

Түрүү, үзүүр хүртсэн сумдын эрэмбэ[засварлах | edit source]

д/д Сумдын нэр Түрүү Үзүүр Түрүүлсэн тоо Үзүүрлэсэн тоо
1. Шарга 14 19 1940, 1947, 1948, 1954, 1957, 1958, 1960, 1962, 1965, 1966

1967, 1973, 1974, 2002

1942, 1943, 1945, 1948, 1954, 1958, 1960, 1961, 1962, 1966

1972, 1987, 1989, 1990, 1998, 2003, 2007, 2008, 2009

2. Халиун 10 8 1941, 1942, 1944, 1952, 1956, 1979, 1985, 1997, 1998, 2017 1940, 1952, 1953, 1981, 1982, 1999, 2011, 2016
3. Жаргалан 10 4 1951, 1975, 1981, 1983, 1984, 1987, 1988, 2001, 2011, 2012 1955, 1970, 1974, 1993
4. Цээл 9 4 1978, 1980, 1992, 1993, 1996, 2005, 2006, 2008, 2016 1979, 1995, 2004, 2018
5. Чандмань 8 4 1959, 1968, 1971, 1972, 1976, 1990, 2010, 2013 1946, 2000, 2010, 2015
6. Хөх-морьт 4 1 1955, 1964, 1969, 1999 2019
7. Тайшир 3 6 1949, 1977, 1989 1950, 1957, 1959, 1967, 1988, 1991
8. Бигэр 3 5 1982, 2009, 2019 1968, 1994, 2001, 2002, 2006
9. Тонхил 3 2 1945, 1946, 2003 1941, 1944
10. Баян-уул 3 2 1961, 1986, 1995 1971, 1992
11. Дэлгэр 2 7 1953, 2015 1949, 1965, 1973, 1977, 1996, 2014, 2017
12. Цогт 2 1 1994, 2007 2012
13. Эрдэнэ 2 1 2004, 2014 1997
14. Төгрөг 1 6 2018 1976, 1978, 1983, 1984, 1985, 1986
15. Дарви 1 3 1970 1969, 1975, 1980
16. Бугат 1 2 1991 2005, 2013
17. Есөнбулаг - -
18. Алтай - -

Өөр аймгаас түрүү, үзүүр хүртсэн бөхчүүд[засварлах | edit source]

Түрүүлсэн бөхчүүд[засварлах | edit source]
  1. Өвөрхангай аймгийн Гучин-Ус сумын харьяат улсын арслан Гялдангийн Цоодол 1943 онд түрүүлсэн.
  2. Өвөрхангай аймгийн харьяат аймгийн арслан Олохын Сожид 1950 онд түрүүлсэн.
  3. Завхан аймгийн Алдархаан сумын харьяат аймгийн арслан Балдансүрэнгийн Бямбажав 1963 онд түрүүлсэн.
  4. Архангай аймгийн Батцэнгэл сумын харьяат улсын харцага Нинжээгийн Алтансүх 2000 онд түрүүлсэн.
Үзүүрлэсэн бөхчүүд[засварлах | edit source]
  1. Завхан аймгийн Ургамал сумын харьяат улсын заан Ядамсүрэнгийн Дорлиг 1947 онд үзүүрлэсэн.
  2. Баянхонгор аймгийн харьяат аймгийн заан Чүлтэмийн Хорлоо 1951 онд үзүүрлэсэн.
  3. Увс аймгийн Тэс сумын харьяат аймгийн арслан Мятавын Норов 1956 онд үзүүрлэсэн.
  4. Завхан аймгийн Завханмандал сумын харьяат улсын начин Гүнсэнгийн Баттогтох 1963 онд үзүүрлэсэн.
  5. Баянхонгор аймгийн Бөмбөгөр сумын харьяат аймгийн арслан Аюушийн Шаравсамбуу 1964 онд үзүүрлэсэн.