1970 оны улсын наадмын бөх барилдаан

Чөлөөт нэвтэрхий толь — Википедиагаас
Jump to navigation Jump to search

Бөх[засварлах | edit source]

Цол, чимэг хүртсэн бөхчүүд[засварлах | edit source]

д\д Цол Овог нэр Харъяалал Шинээр хүртсэн цол
Түрүү Улсын арслан Чойжилын Бээжин Хөвсгөл Цагаан-Үүр " Улсын аварга " цол
Үзүүр Дархан аварга Дарийн Дамдин Хөвсгөл Цагаан-Үүр
Шөвгийн дөрөв Улсын арслан Гомбо-Аюушийн Дэмүүл Өмнөговь Манлай
Улсын заан Өлзийсайханы Эрдэнэ-Очир Төв Баянзүрх
Шөвгийн найм Улсын арслан Лувсанчимэдийн Сосорбарам Төв Баян-Өнжүүл
Улсын заан Пүрэвийн Дагвасүрэн Төв Батсүмбэр
Улсын начин Ишийн Ламаажав Өмнөговь Булган
Цэвээнжавын Юүвээ Архангай Хотонт " Улсын начин " цол
Шөвгийн арван зургаа Улсын арслан Жалбуугийн Чойжилсүрэн Архангай Өлзийт
Улсын арслан Далайн Жамц Архангай Хотонт
Улсын заан Цанлигийн Дамдиндорж Хөвсгөл Тариалан
Улсын начин Дандарын Гомбосүрэн Булган Бүрэгхангай
Улсын начин Жамбалын Хайдав Увс Зүүнговь
Улсын начин Чойдорын Өвгөнхүү Сүхбаатар Уулбаян
Улсын начин Донровын Долгорсүрэн Өвөрхангай Хужирт
Чогдовын Амартүвшин Говь-Алтай Дарви " Улсын начин " цол

Барилдааны дүйз[засварлах | edit source]

Товчилсон үгнүүдийн тайлбар[засварлах | edit source]
Товчилсон үг Д.ав У.ав У.арс У.з У.н О Х
Тайлбар Дархан аварга Улсын аварга Улсын арслан Улсын заан Улсын начин Давсан Унасан
Тавын даваа[засварлах | edit source]
д\д Ам бөх Даваа, унаа Угтуул бөх
Цол Овог нэр Харъяалал Цол Овог нэр Харъяалал
1. Д.ав Дарийн Дамдин Хөвсгөл Цагаан-Үүр О Х У.н Балдангийн Норов Булган Сайхан
2. Д.ав Шаравын Батсуурь Говь-Алтай Жаргалан Х О Чогдовын Амартүвшин Говь-Алтай Дарви
3. У.ав Сэрээтэрийн Цэрэн Булган Сайхан Х О У.з Цанлигийн Дамдиндорж Хөвсгөл Тариалан
4. У.арс Жалбуугийн Чойжилсүрэн Архангай Өлзийт О Х Банзарын Пүрэвсүрэн Дундговь Дэрэн
5. У.арс Чойжилын Бээжин Хөвсгөл Цагаан-Үүр О Х У.н Сэрээнэндоржийн Жаамаа Өвөрхангай Өлзийт
6. У.арс Далайн Жамц Архангай Хотонт О Х Биндэръяагийн Батхуяг Архангай Хотонт
7. У.арс Уламбаярын Мижиддорж Архангай Хашаат Х О У.н Ишийн Ламаажав Өмнөговь Булган
8. У.арс Лувсанчимэдийн Сосорбарам Төв Баян-Өнжүүл О Х У.н Дамдингийн Галдандагва Булган Дашинчилэн
9. У.арс Гомбо-Аюушийн Дэмүүл Өмнөговь Манлай О Х У.н Алтангэрэлийн Тажив Дорнод Гурванзагал
10. У.з Өлзийсайханы Эрдэнэ-Очир Төв Баянзүрх О Х А.а Лувсаншаравын Ренчиндорж Архангай Эрдэнэмандал
11. У.з Түзэлийн Зундуй Архангай Чулуут Х О Цэвээнжавын Юүвээ Архангай Хотонт
12. У.з Пүрэвийн Дагвасүрэн Төв Батсүмбэр О Х Нэмэхийн Дашзэвэг Булган Хишиг-Өндөр
13. У.н Содномын Цэдэвсүрэн Өвөрхангай Баян-Өндөр Х О У.н Дандарын Гомбосүрэн Булган Бүрэгхангай
14. У.н Жамбалын Хайдав Увс Зүүнговь О Х У.н Дахын Одсүрэн Сүхбаатар Онгон
15. У.н Чойдорын Өвгөнхүү Сүхбаатар Уулбаян О Х А.а Дамирангийн Баатаржав Увс Тэс
16. У.н Донровын Долгорсүрэн Өвөрхангай Хужирт О Х Дасрангийн Мягмар Ховд Буянт
Зургаагийн даваа[засварлах | edit source]
д\д Ам бөх Даваа, унаа Угтуул бөх
Цол Овог нэр Харъяалал Цол Овог нэр Харъяалал
1. Д.ав Дарийн Дамдин Хөвсгөл Цагаан-Үүр О Х У.з Цанлигийн Дамдиндорж Хөвсгөл Тариалан
2. У.арс Жалбуугийн Чойжилсүрэн Архангай Өлзийт Х О Цэвээнжавын Юүвээ Архангай Хотонт
3. У.арс Чойжилын Бээжин Хөвсгөл Цагаан-Үүр О Х Чогдовын Амартүвшин Говь-Алтай Дарви
4. У.арс Далайн Жамц Архангай Хотонт Х О У.н Ишийн Ламаажав Өмнөговь Булган
5. У.арс Лувсанчимэдийн Сосорбарам Төв Баян-Өнжүүл О Х У.н Дандарын Гомбосүрэн Булган Бүрэгхангай
6. У.арс Гомбо-Аюушийн Дэмүүл Өмнөговь Манлай О Х У.н Чойдорын Өвгөнхүү Сүхбаатар Уулбаян
7. У.з Өлзийсайханы Эрдэнэ-Очир Төв Баянзүрх О Х У.н Жамбалын Хайдав Увс Зүүнговь
8. У.з Пүрэвийн Дагвасүрэн Төв Батсүмбэр О Х У.н Донровын Долгорсүрэн Өвөрхангай Хужирт
Долоогийн даваа[засварлах | edit source]
д\д Ам бөх Даваа, унаа Угтуул бөх
Цол Овог нэр Харъяалал Цол Овог нэр Харъяалал
1. Д.ав Дарийн Дамдин Хөвсгөл Цагаан-Үүр О Х Цэвээнжавын Юүвээ Архангай Хотонт
2. У.арс Чойжилын Бээжин Хөвсгөл Цагаан-Үүр О Х У.н Ишийн Ламаажав Өмнөговь Булган
3. У.арс Лувсанчимэдийн Сосорбарам Төв Баян-Өнжүүл Х О У.з Өлзийсайханы Эрдэнэ-Очир Төв Баянзүрх
4. У.арс Гомбо-Аюушийн Дэмүүл Өмнөговь Манлай О Х У.з Пүрэвийн Дагвасүрэн Төв Батсүмбэр
Наймын даваа[засварлах | edit source]
д\д Ам бөх Даваа, унаа Угтуул бөх
Цол Овог нэр Харъяалал Цол Овог нэр Харъяалал
1. Д.ав Дарийн Дамдин Хөвсгөл Цагаан-Үүр О Х У.з Өлзийсайханы Эрдэнэ-Очир Төв Баянзүрх
2. У.арс Чойжилын Бээжин Хөвсгөл Цагаан-Үүр О Х У.арс Гомбо-Аюушийн Дэмүүл Өмнөговь Манлай
Есийн даваа[засварлах | edit source]
д\д Ам бөх Даваа, унаа Угтуул бөх
Цол Овог нэр Харъяалал Цол Овог нэр Харъяалал
1. Д.ав Дарийн Дамдин Хөвсгөл Цагаан-Үүр Х О У.арс Чойжилын Бээжин Хөвсгөл Цагаан-Үүр