1968 оны улсын наадмын бөх барилдаан

Чөлөөт нэвтэрхий толь — Википедиагаас
Jump to navigation Jump to search

Бөх[засварлах | edit source]

Цол, чимэг хүртсэн бөхчүүд[засварлах | edit source]

д\д Цол Овог нэр Харъяалал Шинээр хүртсэн цол
Түрүү Улсын арслан Хорлоогийн Баянмөнх Увс Хяргас " Улсын аварга " цол
Үзүүр Дархан аварга Дарийн Дамдин Хөвсгөл Цагаан-Үүр
Шөвгийн дөрөв Дархан аварга Жигжидийн Мөнхбат Төв Эрдэнэсант
Улсын заан Өлзийсайханы Эрдэнэ-Очир Төв Баянзүрх
Шөвгийн найм Улсын арслан Чойжилын Бээжин Хөвсгөл Цагаан-Үүр
Улсын арслан Уламбаярын Мижиддорж Архангай Хашаат
Улсын арслан Лувсанчимэдийн Сосорбарам Төв Баян-Өнжүүл
Улсын заан Дашбалжирын Түвшин Дорнод Гурванзагал
Шөвгийн арван зургаа Улсын аварга Сэрээтэрийн Цэрэн Булган Сайхан
Улсын арслан Далайн Жамц Архангай Хотонт
Улсын заан Гомбо-Аюушийн Дэмүүл Өмнөговь Манлай
Улсын заан Ундрахын Пүрэв Говь-Алтай Хөхморьт
Улсын начин Жамбалын Хайдав Увс Зүүнговь
Бат-Очирын Пүрэвдорж Төв Батсүмбэр " Улсын начин " цол
Дахын Одсүрэн Сүхбаатар Онгон " Улсын начин " цол
Донровын Долгорсүрэн Өвөрхангай Хужирт " Улсын начин " цол

Барилдааны дүйз[засварлах | edit source]

Товчилсон үгнүүдийн тайлбар[засварлах | edit source]
Товчилсон үг Д.ав У.ав У.арс У.з У.н О Х
Тайлбар Дархан аварга Улсын аварга Улсын арслан Улсын заан Улсын начин Давсан Унасан
Тавын даваа[засварлах | edit source]
д\д Ам бөх Даваа, унаа Угтуул бөх
Цол Овог нэр Харъяалал Цол Овог нэр Харъяалал
1. Д.ав Дарийн Дамдин Хөвсгөл Цагаан-Үүр О Х Бахавайн Буядаа Ховд
2. Д.ав Шаравын Батсуурь Говь-Алтай Жаргалан Х О Дахын Одсүрэн Сүхбаатар Онгон
3. Д.ав Жигжидийн Мөнхбат Төв Эрдэнэсант О Х Сэрээнэндоржийн Жаамаа Өвөрхангай Өлзийт
4. У.ав Сэрээтэрийн Цэрэн Булган Сайхан О Х Жадамбаагийн Одсүрэн Дорноговь Улаанбадрах
5. У.арс Чойжилын Бээжин Хөвсгөл Цагаан-Үүр О Х А.а Цэрэнгийн Санжаа Өмнөговь Ханхонгор
6. У.арс Далайн Жамц Архангай Хотонт О Х У.н Сэнгэдовдонгийн Лхагва Завхан Их-Уул
7. У.арс Уламбаярын Мижиддорж Архангай Хашаат О Х У.н Ишийн Ламаажав Өмнөговь Булган
8. У.арс Лувсанчимэдийн Сосорбарам Төв Баян-Өнжүүл О Х У.н Содномын Цэдэвсүрэн Өвөрхангай Баян-Өндөр
9. У.арс Хорлоогийн Баянмөнх Увс Хяргас О Х У.н Чулууны Баасанхүү Баянхонгор Богд
10. У.з Цэндийн Гомбодорж Архангай Хашаат Х О А.а Бат-Очирын Пүрэвдорж Төв Батсүмбэр
11. У.з Өлзийсайханы Эрдэнэ-Очир Төв Баянзүрх О Х У.н Дандарын Гомбосүрэн Булган Бүрэгхангай
12. У.з Гомбо-Аюушийн Дэмүүл Өмнөговь Манлай О Х А.а Дамирангийн Баатаржав Увс Тэс
13. У.з Түзэлийн Зундуй Архангай Чулуут Х О У.з Ундрахын Пүрэв Говь-Алтай Хөхморьт
14. У.з Дашбалжирын Түвшин Дорнод Гурванзагал О Х У.н Лувсандоржийн Дашдаваа Сүхбаатар Сүхбаатар
15. У.н Данзандаржаагийн Сэрээтэр Төв Лүн Х О Донровын Долгорсүрэн Өвөрхангай Хужирт
16. У.н Чойдорын Өвгөнхүү Сүхбаатар Уулбаян Х О У.н Жамбалын Хайдав Увс Зүүнговь
Зургаагийн даваа[засварлах | edit source]
д\д Ам бөх Даваа, унаа Угтуул бөх
Цол Овог нэр Харъяалал Цол Овог нэр Харъяалал
1. Д.ав Дарийн Дамдин Хөвсгөл Цагаан-Үүр О Х Бат-Очирын Пүрэвдорж Төв Батсүмбэр
2. Д.ав Жигжидийн Мөнхбат Төв Эрдэнэсант О Х У.з Ундрахын Пүрэв Говь-Алтай Хөхморьт
3. У.ав Сэрээтэрийн Цэрэн Булган Сайхан Х О У.арс Уламбаярын Мижиддорж Архангай Хашаат
4. У.арс Чойжилын Бээжин Хөвсгөл Цагаан-Үүр О Х Дахын Одсүрэн Сүхбаатар Онгон
5. У.арс Далайн Жамц Архангай Хотонт Х О У.з Дашбалжирын Түвшин Дорнод Гурванзагал
6. У.арс Лувсанчимэдийн Сосорбарам Төв Баян-Өнжүүл О Х Донровын Долгорсүрэн Өвөрхангай Хужирт
7. У.арс Хорлоогийн Баянмөнх Увс Хяргас О Х У.з Гомбо-Аюушийн Дэмүүл Өмнөговь Манлай
8. У.з Өлзийсайханы Эрдэнэ-Очир Төв Баянзүрх О Х У.н Жамбалын Хайдав Увс Зүүнговь
Долоогийн даваа[засварлах | edit source]
д\д Ам бөх Даваа, унаа Угтуул бөх
Цол Овог нэр Харъяалал Цол Овог нэр Харъяалал
1. Д.ав Дарийн Дамдин Хөвсгөл Цагаан-Үүр О Х У.арс Уламбаярын Мижиддорж Архангай Хашаат
2. Д.ав Жигжидийн Мөнхбат Төв Эрдэнэсант О Х У.з Дашбалжирын Түвшин Дорнод Гурванзагал
3. У.арс Чойжилын Бээжин Хөвсгөл Цагаан-Үүр Х О У.з Өлзийсайханы Эрдэнэ-Очир Төв Баянзүрх
4. У.арс Лувсанчимэдийн Сосорбарам Төв Баян-Өнжүүл Х О У.арс Хорлоогийн Баянмөнх Увс Хяргас
Наймын даваа[засварлах | edit source]
д\д Ам бөх Даваа, унаа Угтуул бөх
Цол Овог нэр Харъяалал Цол Овог нэр Харъяалал
1. Д.ав Дарийн Дамдин Хөвсгөл Цагаан-Үүр О Х У.з Өлзийсайханы Эрдэнэ-Очир Төв Баянзүрх
2. Д.ав Жигжидийн Мөнхбат Төв Эрдэнэсант Х О У.арс Хорлоогийн Баянмөнх Увс Хяргас
Есийн даваа[засварлах | edit source]
д\д Ам бөх Даваа, унаа Угтуул бөх
Цол Овог нэр Харъяалал Цол Овог нэр Харъяалал
1. Д.ав Дарийн Дамдин Хөвсгөл Цагаан-Үүр Х О У.арс Хорлоогийн Баянмөнх Увс Хяргас