Дундговь аймгийн баяр наадам

Чөлөөт нэвтэрхий толь — Википедиагаас
Jump to navigation Jump to search

Дундговь аймгийн байгуулах шийдвэр нь 1941 оны сүүлчээр гарсан бөгөөд 1942 онд тус аймгийг Төв аймаг, Өмнөговь аймгуудаас нутаг дэвсгэр, хүн ам, мал сүрэг тасдан байгуулжээ. Тус аймаг нь 780 мянган ам километр нутаг дэвсгэртэй, далайн түвшнээс дээш 1300 метр өргөгдсөн, тал хээр хосолсон нутаг юм.

Одоогийн Дундговь аймгийн нутаг нь хуучнаар Түшээт хан аймгийн өмнөд, Сэцэн хан аймгийн баруун нутгуудыг хамарч байгаа бөгөөд Сэцэн хан аймгийн Боржигон сэцэн вангийн хошуунд одоогийн Говь-Угтаал, Цагаандэлгэр, Баянжаргалан сумд Түшээт хан аймгийн Дайчин бэйсийн хошуунд одоогийн Адаацаг, Дэлгэрцогт, Дэрэн, Сайнцагаан, Луус сумд Түшээт чин ван буюу Говь түшээ гүний хошуунд одоогийн Сайхан-Овоо, Эрдэнэдалай, Дэлгэрхангай, Хулд, Өлзийт сумд Говь мэргэн ван буюу Ачит гүний хошууны баруун хойд хэсгээр одоогийн Өндөршил сумдын нутгуудыг хамарч байгаа юм.

Улсын цолтнууд[засварлах | edit source]

1.Улсын заан[засварлах | edit source]

  1. Дундговь аймгийн Сайхан-Овоо сумын харьяат улсын заан СЭВХҮҮЛИЙН БААДУУ
  2. Дундговь аймгийн Цагаандэлгэр сумын харьяат улсын заан ДОНДОГИЙН БАЛЖИР
  3. Дундговь аймгийн Эрдэнэдалай сумын харьяат улсын заан ЧИМЭДИЙН МИЖИД

2. Улсын харцага[засварлах | edit source]

  1. Дундговь аймгийн Дэлгэрцогт сумын харьяат улсын харцага ЛХАГВАСҮРЭНГИЙН ПҮРЭВЖАВ

3. Улсын начин[засварлах | edit source]

  1. Дундговь аймгийн Сайхан-Овоо сумын харьяат улсын начин ДЭЛГЭРИЙН ГЭНДЭН
  2. Дундговь аймгийн Өндөршил сумын харьяат улсын начин ДАНДАРЫН БАЯСГАЛАН
  3. Дундговь аймгийн Эрдэнэдалай сумын харьяат өсөх идэр чимэгтэй улсын начин ШАРЫН ДОРЖТОВУУ
  4. Дундговь аймгийн Цагаандэлгэр сумын харьяат улсын начин ГОМБЫН ЦЭРЭНЧИМЭД
  5. Дундговь аймгийн Өндөршил сумын харьяат улсын начин ДАМДИНДОРЖИЙН ЖАВЗМАА
  6. Дундговь аймгийн Сайхан-Овоо сумын харьяат өсөх идэр чимэгтэй улсын начин ЦЭГМЭДИЙН УЛААНХҮҮ
  7. Дундговь аймгийн Адаацаг сумын харьяат улсын начин ШАРАВЫН ДОРЖДАМБА
  8. Дундговь аймгийн Цагаандэлгэр сумын харьяат улсын начин ГАРВААГИЙН ОЛЗГЭРЭЛ
  9. Дундговь аймгийн Эрдэнэдалай сумын харьяат өсөх идэр чимэгтэй улсын начин БУДЫН ЧИНЗОРИГ
  10. Дундговь аймгийн Эрдэнэдалай сумын харьяат улсын начин АЛТАНГЭРЭЛИЙН АЛТАНХУЯГ
  11. Дундговь аймгийн Эрдэнэдалай сумын харьяат улсын начин ЭРДЭНЭБАТЫН ДАШ

Аймгийн цолтнууд[засварлах | edit source]

1.Аймаг, цэргийн арслан[засварлах | edit source]

  1. Дундговь аймгийн Хулд сумын харьяат аймгийн арслан Доржийн Цэнд
  2. Дундговь аймгийн Сайхан-Овоо сумын харьяат аймгийн арслан Сүрэнгийн Адъяа
  3. Дундговь аймгийн Эрдэнэдалай сумын харьяат аймгийн хурц арслан Думын Өвгөн
  4. Дундговь аймгийн Цагаандэлгэр сумын харьяат аймгийн арслан Лувсангийн Наваанжамба
  5. Дундговь аймгийн Сайхан-Овоо сумын харьяат цэргийн арслан Таравын Даржаа
  6. Дундговь аймгийн Дэрэн сумын харьяат аймгийн арслан Батын Даваадорж
  7. Дундговь аймгийн Хулд сумын харьяат аймгийн арслан Норовын Дашжамц
  8. Дундговь аймгийн Дэлгэрцогт сумын харьяат аймгийн арслан Лувсанжавын Цэмбэл
  9. Дундговь аймгийн Цагаандэлгэр сумын харьяат аймгийн арслан Хайдавын Цэнд-Аюуш
  10. Дундговь аймгийн Сайнцагаан сумын харьяат аймгийн арслан Намжилын Дорждагва
  11. Дундговь аймгийн Адаацаг сумын харьяат аймгийн арслан Мижидийн Дагвадорж
  12. Дундговь аймгийн Сайхан-Овоо сумын харьяат аймгийн арслан Самбуугийн Дэмбэрэл
  13. Дундговь аймгийн Дэрэн сумын харьяат аймгийн арслан Банзарын Пүрэвсүрэн
  14. Дундговь аймгийн Өндөршил сумын харьяат аймгийн арслан Хорлоогийн Пийжаа
  15. Дундговь аймгийн Эрдэнэдалай сумын харьяат аймгийн арслан Цэрэндоржийн Молдой
  16. Дундговь аймгийн Дэлгэрхангай сумын харьяат аймгийн арслан Сэрээгийн Сүхбаатар
  17. Дундговь аймгийн Адаацаг сумын харьяат цэргийн арслан Цэвээндоржийн Маамчулуун
  18. Дундговь аймгийн Дэрэн сумын харьяат аймгийн арслан Сугирын Шараа
  19. Дундговь аймгийн Эрдэнэдалай сумын харьяат аймгийн арслан Горын Батсүмбэр
  20. Дундговь аймгийн Луус сумын харьяат аймгийн арслан Бандиагийн Дэлгэрцогт
  21. Дундговь аймгийн Сайнцагаан сумын харьяат аймгийн арслан Данхын Батсуурь
  22. Дундговь аймгийн Сайнцагаан сумын харьяат аймгийн арслан Алтангэрэлийн Батсайхан
  23. Дундговь аймгийн Эрдэнэдалай сумын харьяат цэргийн арслан Жадамбаагийн Санжаасүрэн
  24. Дундговь аймгийн Адаацаг сумын харьяат аймгийн арслан Ламзавын Шагдаржав
  25. Дундговь аймгийн Дэлгэрцогт сумын харьяат аймгийн арслан Бадамгаравын Баттөр
  26. Дундговь аймгийн Эрдэнэдалай сумын харьяат аймгийн арслан Адъяадоржийн Түдэвдагва
  27. Дундговь аймгийн Эрдэнэдалай сумын харьяат аймгийн арслан Дэлгэрийн Баатарсүх
  28. Дундговь аймгийн Эрдэнэдалай сумын харьяат аймгийн арслан Будын Болдбаатар
  29. Дундговь аймгийн Цагаандэлгэр сумын харьяат аймгийн арслан Наваанравдангийн Отгонбаяр
  30. Дундговь аймгийн Сайнцагаан сумын харьяат аймгийн арслан Лувсаннямын Баярсайхан
  31. Дундговь аймгийн Сайнцагаан сумын харьяат аймгийн арслан Оргодолын Өлзиймөнх
  32. Дундговь аймгийн Сайнцагаан сумын харьяат аймгийн арслан Намхайн Баттөр
  33. Дундговь аймгийн Говь-Угтаал сумын харьяат аймгийн арслан Намхайн Энх-Амгалан
  34. Дундговь аймгийн Говь-Угтаал сумын харьяат аймгийн арслан Амгалангийн Саруулсайхан
  35. Дундговь аймгийн Эрдэнэдалай сумын харьяат аймгийн хурц арслан Дондогийн Дэлгэрбат
  36. Дундговь аймгийн Дэрэн сумын харьяат аймгийн арслан Ганзоригийн Баяржавхлан
  37. Дундговь аймгийн Говь-Угтаал сумын харьяат аймгийн арслан Төмөрчөдөрийн Занданбат
  38. Дундговь аймгийн Өндөршил сумын харьяат аймгийн арслан Хүрэлбаатарын Батбаяр
  39. Дундговь аймгийн Адаацаг сумын харьяат аймгийн арслан Энх-Амгалангийн Ариунбуян
  40. Дундговь аймгийн Гурвансайхан сумын харьяат аймгийн харцага Болдбаатарын Доржсүрэн

2.Аймаг, цэргийн заан[засварлах | edit source]

  1. Дундговь аймгийн Цагаандэлгэр сумын харьяат аймгийн заан Янжинлхамын Мөнхтөр
  2. Дундговь аймгийн Сайнцагаан сумын харьяат аймгийн заан Батсайханы Бат-Эрдэнэ
  3. Дундговь аймгийн Эрдэнэдалай сумын харьяат аймгийн заан Батбилэгийн Баярмөнх
  4. Дундговь аймгийн Баянжаргалан сумын харьяат аймгийн заан Ням-Осорын Наранбаяр
  5. Дундговь аймгийн Баянжаргалан сумын харьяат аймгийн заан Бөхбатын Анандпүрэв
  6. Дундговь аймгийн Эрдэнэдалай сумын харьяат аймгийн заан Элбэгзаяагийн Золбоот

3.Аймаг, цэргийн харцага[засварлах | edit source]

  1. Дундговь аймгийн Дэрэн сумын харьяат аймгийн харцага Чойдоржийн Бүрэнзэвсэг
  2. Дундговь аймгийн Баянжаргалан сумын харьяат аймгийн харцага Болдбаатарын Одсүрэн

4.Аймаг, цэргийн начин[засварлах | edit source]

  1. Дундговь аймгийн Цагаандэлгэр сумын харьяат аймгийн начин Бат-Очирын Төмөрбат
  2. Дундговь аймгийн Эрдэнэдалай сумын харьяат аймгийн начин Батсуурийн Энхбат
  3. Дундговь аймгийн Сайхан-Овоо сумын харьяат аймгийн начин Улаанхүүгийн Мөнхчулуун
  4. Дундговь аймгийн Луус сумын харьяат аймгийн начин Чүлтэмийн Цогтбаатар
  5. Дундговь аймгийн Цагаандэлгэр сумын харьяат аймгийн начин Мэндбаярын Цэрэнбат
  6. Дундговь аймгийн Луус сумын харьяат аймгийн начин Сугирын Бүргэд
  7. Дундговь аймгийн Эрдэнэдалай сумын харьяат аймгийн начин Доржпаламын Энхболд
  8. Дундговь аймгийн Адаацаг сумын харьяат аймгийн начин Жамбалсамбуугийн Ганзориг
  9. Дундговь аймгийн Дэрэн сумын харьяат аймгийн начин Санжаагийн Дашдондов
  10. Дундговь аймгийн Цагаандэлгэр сумын харьяат аймгийн начин Өлзийбатын Зандраабайды
  11. Дундговь аймгийн Адаацаг сумын харьяат аймгийн начин Жамбалсамбуугийн Ганхуяг
  12. Дундговь аймгийн Цагаандэлгэр сумын харьяат аймгийн начин Зоригтболдын Мөнхтулга
  13. Дундговь аймгийн Луус сумын харьяат аймгийн начин Сугирын Очирсүх
  14. Дундговь аймгийн Дэлгэрцогт сумын харьяат аймгийн начин Мөнх-Эрдэнийн Даваажаргал
  15. Дундговь аймгийн Хулд сумын харьяат аймгийн начин Мягмарын Баттүвшин
  16. Дундговь аймгийн Адаацаг сумын харьяат аймгийн начин Бат-Эрдэнийн Амарбаяр
  17. Дундговь аймгийн Эрдэнэдалай сумын харьяат аймгийн начин Ширхбаярын Ганбаяр
  18. Дундговь аймгийн Цагаандэлгэр сумын харьяат аймгийн начин Очирбатын Эрдэнэ-Очир

Аймгийн наадам[засварлах | edit source]

Аймгийн наадамд түрүүлж, үзүүрлэсэн бөхчүүд[засварлах | edit source]

Он Түрүүлсэн бөх Үзүүрлэсэн бөх
Цол Овог нэр Харъяалал Цол Овог нэр Харъяалал
1942 А.з Батын Лувсандорж Дундговь Эрдэнэдалай А.з Мяндаагийн Сангарай Дундговь Адаацаг
1943 А.з Очирданзан Булган А.н Зундуй Дундговь Дэрэн
1944 У.н Гомбодоржийн Бат-Эрдэнэ Хөвсгөл Цагаан-Үүр А.з Очирданзан Булган
1945 А.а П.Жамбалдорж Архангай Ц.а Таравын Даржаа Дундговь Сайхан-Овоо
1946 А.а Лувсангийн Наваанжамба Дундговь Цагаандэлгэр А.а Доржийн Цэнд Дундговь Хулд
1947 А.а Думын Өвгөн Дундговь Эрдэнэдалай А.а Лувсангийн Наваанжамба Дундговь Цагаандэлгэр
1948 Д.ав Шаравын Батсуурь Говь-Алтай Жаргалан Ц.а Таравын Даржаа Дундговь Сайхан-Овоо
1949 А.а Думын Өвгөн Дундговь Эрдэнэдалай А.а Лувсангийн Наваанжамба Дундговь Цагаандэлгэр
1950 А.а Лувсангийн Наваанжамба Дундговь Цагаандэлгэр Ц.а Таравын Даржаа Дундговь Сайхан-Овоо
1951 А.а Батын Даваадорж \ Чоймболын \ Дундговь Дэрэн А.з Т.Намхайжанцан Дундговь Эрдэнэдалай
1952 А.а Батын Даваадорж \ Чоймболын \ Дундговь Дэрэн А.з Ж.Данзан Дундговь Цагаандэлгэр
1953 А.а Д.Базардарь Дундговь Адаацаг А.н С.Шарав Дундговь Хулд
1954 А.а Б.Чимэддорж Дундговь Өлзийт У.арс Самдангийн Оргодол Төв Баян-Өнжүүл
1955 А.з Д.Хад Дундговь Цагаандэлгэр А.з Л.Цэвээндорж Дундговь Сайхан-Овоо
1956 У.н Шарын Доржтовуу Дундговь Эрдэнэдалай А.а З.Зэнэмядар Дундговь Дэлгэрцогт
1957 У.арс Гомбо-Аюушийн Дэмүүл Өмнөговь Манлай А.з Ч.Аюуш Дундговь Адаацаг
1958 А.а Норовын Дашжамц Дундговь Хулд А.з Навааны Содог Дундговь Адаацаг
1959 А.а Цэрэнгийн Санжаа Өмнөговь Ханхонгор У.арс Гомбо-Аюуш Дэмүүл Өмнөговь Манлай
1960 У.н Шарын Доржтовуу Дундговь Эрдэнэдалай А.з Намхайн Алтангэрэл Дундговь Эрдэнэдалай
1961 А.а Лувсанжавын Цэмбэл Дундговь Дэлгэрцогт А.н Бухын Павуу Дундговь Луус
1962 А.а Лувсанжавын Цэмбэл Дундговь Дэлгэрцогт А.а Мижидийн Дагвадорж Дундговь Адаацаг
1963 А.а Намжилын Дорждагва Дундговь Сайнцагаан А.а Хайдавын Цэнд-Аюуш Дундговь Цагаандэлгэр
1964 А.а Хайдавын Цэнд-Аюуш Дундговь Цагаандэлгэр А.з Б.Бямбаа Дундговь Дэлгэрхангай
1965 А.а Намжилын Дорждагва Дундговь Сайнцагаан А.з Мижидийн Дагвадорж Дундговь Адаацаг
1966 А.а Хоролын Пийжаа Дундговь Өндөршил Ц.а Д.Цэндээхүү Өмнөговь Хүрмэн
1967 А.а Цэрэндоржийн Молдой Дундговь Эрдэнэдалай А.а Намжилын Дорждагва Дундговь Сайнцагаан
1968 А.а Хайдавын Цэнд-Аюуш Дундговь Цагаандэлгэр А.з Магсарын Мягмар Завхан Отгон
1969 А.а Банзарын Пүрэвсүрэн Дундговь Дэрэн А.а Маньбадар Төв
1970 А.з Шонхорын Мөнхбат Төв Баянцагаан А.а Хорлоогийн Пийжаа Дундговь Өндөршил
1971 А.а Хорлоогийн Пийжаа Дундговь Өндөршил А.з Шонхорын Мөнхбат Төв Баянцагаан
1972 Наадам хийгээгүй
1973 А.а Хорлоогийн Пийжаа Дундговь Өндөршил А.а Банзарын Пүрэвсүрэн Дундговь Дэрэн
1974 Наадам хийгээгүй
1975 У.н Гүсэмийн Жалаа Архангай Хашаат У.х Ишийн Ламаажав Өмнөговь Булган
1976 Наадам хийгээгүй
1977 А.а Хорлоогийн Пийжаа Дундговь Өндөршил А.а Данхын Батсуурь Дундговь Сайнцагаан
1978 У.н Очирын Пүрэв Өмнөговь Хүрмэн А.а Сэрээгийн Уртнасан Булган Сайхан
1979 А.а Банзарын Пүрэвсүрэн Дундговь Дэрэн Ц.а Бандиагийн Дэлгэрцогт Дундговь Луус
1980 А.а Данхын Батсуурь Дундговь Сайнцагаан А.а Банзарын Пүрэвсүрэн Дундговь Дэрэн
1981 А.а Горын Батсүмбэр Дундговь Эрдэнэдалай А.а Ламзавын Шагдаржав Дундговь Адаацаг
1982 А.а Сэрээнэнгийн Намхай Архангай Цэнхэр А.а Нацагийн Амарсайхан Дорноговь Даланжаргалан
1983 А.а Алтангэрэлийн Батсайхан Дундговь Сайнцагаан А.а Лэгшидийн Батцагаан Өвөрхангай Хужирт
1984 А.а Ламзавын Шагдаржав Дундговь Адаацаг А.а Банзарын Пүрэвсүрэн Дундговь Дэрэн
1985 А.а Должинсүрэнгийн Энх-Эхлэлт Архангай Батцэнгэл А.а Алтангэрэлийн Батсайхан Дундговь Сайнцагаан
1986 А.а Алтангэрэлийн Батсайхан Дундговь Сайнцагаан А.з Рэгжийбуугийн Дашдорж Говь-Алтай Чандмань
1987 А.а Дэлгэрийн Баатарсүх Дундговь Эрдэнэдалай А.а Лэгшидийн Батцагаан Өвөрхангай Хужирт
1988 А.а Алтангэрэлийн Батсайхан Дундговь Сайнцагаан А.а Лэгшидийн Батцагаан Өвөрхангай Хужирт
1989 У.н Цэгмидийн Улаанхүү Дундговь Сайхан-Овоо А.а Алтангэрэлийн Батсайхан Дундговь Сайнцагаан
1990 А.а Дэлгэрийн Баатарсүх Дундговь Эрдэнэдалай У.н Цэгмидийн Улаанхүү Дундговь Сайхан-Овоо
1991 У.н Шаравын Дорждамба Дундговь Адаацаг Ц.а Жадамбаагийн Санжаасүрэн Дундговь Эрдэнэдалай
1992 А.а Калинингийн Батболд Өвөрхангай Хужирт А.з Лхасүрэнгийн Нанзадсүрэн Дундговь Эрдэнэдалай
1993 А.а Будын Болдбаатар Дундговь Эрдэнэдалай А.з Адъяагийн Мөнхбат Дундговь Өлзийт
1994 У.н Шаравын Дорждамба Дундговь Адаацаг А.а Будын Болдбаатар Дундговь Эрдэнэдалай
1995 А.а Содномцэрэнгийн Ганхуяг Ховд Цэцэг А.а Лувсаннямын Баярсайхан Дундговь Сайнцагаан
1996 У.н Гарваагийн Олзгэрэл Дундговь Цагаандэлгэр А.з Павуугийн Ганхуяг Дундговь Луус
1997 У.ав Долгорсүрэнгийн Сумъяабазар Өвөрхангай Хужирт У.ав Одвогийн Балжинням Увс Наранбулаг
1998 А.а Янжмаагийн Оюун-Эрдэнэ Булган Тэшиг А.з Л.Энх-Амгалан
1999 А.а Лувсаннямын Баярсайхан Дундговь Сайнцагаан А.з Жаргалсайханы Ганбат Дундговь Сайнцагаан
2000 У.н Цэрэндашийн Цогтжаргал Булган Гурванбулаг У.н Будын Чинзориг Дундговь Эрдэнэдалай
2001 А.а Сүхбаатарын Мөнхсүх Хөвсгөл Алаг-Эрдэнэ У.н Будын Чинзориг Дундговь Эрдэнэдалай
2002 У.арс Доржпаламын Ганхуяг Өвөрхангай Зүүнбаян-Улаан У.з Цэдэндамбын Баярсайхан Төв Баян-Өнжүүл
2003 А.а Намхайн Баттөр Дундговь Эрдэнэдалай А.а Билэгбаатарын Энхбаатар Төв Сэргэлэн
2004 У.н Будын Чинзориг Дундговь Эрдэнэдалай У.х Лхагвасүрэнгийн Пүрэвжав Дундговь Дэлгэрцогт
2005 У.х Жаргалсайханы Амартүвшин Говь-Алтай Бигэр У.х Лхагвасүрэнгийн Пүрэвжав Дундговь Дэлгэрцогт
2006 А.а Батнямын Нямлхагва Сэлэнгэ Баянгол А.з Чулуундаваагийн Мөнхбаяр Булган Хутаг-Өндөр
2007 А.а Балжиннямын Суманчулуун Говь-Алтай Тонхил А.з Янжинлхамын Мөнхтөр Дундговь Цагаандэлгэор
2008 А.а Намхайн Энх-Амгалан Дундговь Говь-Угтаал У.н Будын Чинзориг Дундговь Эрдэнэдалай
2009 А.а Амгалангийн Саруулсайхан Дундговь Говь-Угтаал У.н Саруултуяагийн Багахүү Говь-Алтай Бигэр
2010 А.а Дондогийн Дэлгэрбат Дундговь Эрдэнэдалай У.з Баттулгын Соронзонболд Говь-Алтай Эрдэнэ
2011 У.н Алтангэрэлийн Алтанхуяг Дундговь Эрдэнэдалай У.х Лхагвасүрэнгийн Пүрэвжав Дундговь Дэлгэрцогт
2012 А.а Ганзоригийн Баяржавхлан Дундговь Дэрэн У.х Лхагвасүрэнгийн Пүрэвжав Дундговь Дэлгэрцогт
2013 А.а Төмөрчөдөрийн Занданбат Дундговь Говь-Угтаал А.з Батсайханы Бат-Эрдэнэ Дундговь Сайнцагаан
2014 У.н Эрдэнэбатын Даш Дундговь Эрдэнэдалай А.а Дондогийн Дэлгэрбат Дундговь Эрдэнэдалай
2015 У.ав Гунаажавын Эрхэмбаяр Сэлэнгэ Мандал У.арс Рэнцэнбямбын Пүрэвдагва Архангай Булган
2016 А.а Хүрэлбаатарын Батбаяр Дундговь Өндөршил А.з Батбилэгийн Баярмөнх Дундговь Эрдэнэдалай
2017 А.а Дондогийн Дэлгэрбат Дундговь Эрдэнэдалай А.з Ням-Осорын Наранбаяр Дундговь Баянжаргалан
2018 А.а Энх-Амгалангийн Ариунбуян Дундговь Адаацаг А.з Бөхбатын Анандпүрэв Дундговь Баянжаргалан
2019 А.а Болдбаатарын Доржсүрэн Дундговь Гурвансайхан А.з Элбэгзаяагийн Золбоот Дундговь Эрдэнэдалай

Хоёроос дээш түрүү хүртсэн бөхчүүд[засварлах | edit source]

д\д Цол Овог нэр Харъяалал Түрүү Үзүүр Түрүүлсэн он Үзүүрлэсэн он
1. Аймгийн арслан Хоролын Пийжаа Дундговь Өндөршил 4 1 1966, 1971, 1973, 1977 1970
2. Аймгийн арслан Алтангэрэлийн Батсайхан Дундговь Сайнцагаан 3 2 1983, 1986, 1988 1985, 1989
3. Аймгийн арслан Банзарын Пүрэвсүрэн Дундговь Дэрэн 2 3 1969, 1979 1973, 1980, 1984
4. Аймгийн арслан Лувсангийн Наваанжумба Дундговь Цагаандэлгэр 2 2 1946, 1950 1947, 1949
5. Аймгийн арслан Хайдавын Цэнд-Аюуш Дундговь Цагаандэлгэр 2 1 1964, 1968 1963
6. Аймгийн хурц арслан Дондогийн Дэлгэрбат Дундговь Эрдэнэдалай 2 1 2010, 2017 2014
7. Улсын начин Шарын Доржтовуу Дундговь Эрдэнэдалай 2 - 1956, 1960
8. Улсын начин Шаравын Дорждамба Дундговь Адаацаг 2 - 1991, 1994
9. Аймгийн арслан Думын Өвгөн Дундговь Эрдэнэдалай 2 - 1947, 1949
10. Аймгийн арслан Чоймболийн Даваадорж Дундговь Дэрэн 2 - 1951, 1952
11. Аймгийн арслан Дэлгэрийн Баатарсүх Дундговь Эрдэнэдалай 2 - 1987, 1990

Түрүү, үзүүр хүртсэн сумдын эрэмбэ[засварлах | edit source]

д\д Сумдын нэр Түрүү Үзүүр Түрүүлсэн он Үзүүрлэсэн он
1. Эрдэнэдалай 16 11 1942, 1947, 1949, 1956, 1960, 1967, 1981, 1987, 1990, 1993

2003, 2004, 2010, 2011, 2014, 2017

1951, 1960, 1991, 1992, 1994, 2000, 2001, 2008, 2014, 2016

2019

2. Сайнцагаан 7 7 1963, 1965, 1980, 1983, 1986, 1988, 1999 1967, 1977, 1985, 1989, 1995, 1999, 2013
3. Цагаандэлгэр 6 5 1946, 1950, 1955, 1964, 1968, 1996 1947, 1949, 1952, 1963, 2007
4. Адаацаг 5 6 1953, 1984, 1991, 1994, 2018 1942, 1957, 1958, 1962, 1965, 1981
5. Дэрэн 5 4 1951, 1952, 1969, 1979, 2012 1943, 1973, 1980, 1984
6. Өндөршил 5 1 1966, 1971, 1973, 1977, 2016 1970
7. Говь-Угтаал 3 - 2008, 2009, 2013
8. Дэлгэрцогт 2 5 1961, 1962 1956, 2004, 2005, 2011, 2012
9. Сайхан-Овоо 1 5 1989 1945, 1948, 1950, 1955, 1990
10. Хулд 1 2 1958 1946, 1953
11. Өлзийт 1 1 1954 1993
12. Гурвансайхан 1 - 2019
13. Луус - 3 1961, 1979, 1996
14. Баянжаргалан - 2 2017, 2018
15. Дэлгэрхангай - 1 1964

Өөр аймгаас түрүү, үзүүр хүртсэн бөхчүүд[засварлах | edit source]

Түрүүлсэн бөхчүүд[засварлах | edit source]
  1. Булган аймгийн харьяат аймгийн заан Очирданзан 1943 онд түрүүлсэн.
  2. Хөвсгөл аймгийн Цагаан-Үүр сумын харьяат улсын начин Гомбодоржийн Бат-Эрдэнэ 1944 онд түрүүлсэн.
  3. Архангай аймгийн харьяат аймгийн арслан П.Жамбалдорж 1945 онд түрүүлсэн.
  4. Говь-Алтай аймгийн Жаргалан сумын харьяат дархан аварга Шаравын Батсуурь 1948 онд түрүүлсэн.
  5. Өмнөговь аймгийн Манлай сумын харьяат улсын арслан Гомбо-Аюушийн Дэмүүл 1957 онд түрүүлсэн.
  6. Өмнөговь аймгийн Ханхонгор сумын харьяат аймгийн арслан Цэрэнгийн Санжаа 1959 онд түрүүлсэн.
  7. Төв аймгийн Баянцагаан сумын харьяат аймгийн заан Шонхорын Мөнхбат 1970 онд түрүүлсэн.
  8. Архангай аймгийн Хашаат сумын харьяат улсын начин Гүсэмийн Жалаа 1975 онд түрүүлсэн.
  9. Өмнөговь аймгийн Хүрмэн сумын харьяат улсын өсөх идэр начин Очирын Пүрэв 1978 онд түрүүлсэн.
  10. Архангай аймгийн Цэнхэр сумын харьяат аймгийн арслан Сэрээнэнгийн Намхай 1982 онд түрүүлсэн.
  11. Архангай аймгийн Батцэнгэл сумын харьяат аймгийн арслан Должинсүрэнгийн Энх-Эхлэлт 1985 онд түрүүлсэн.
  12. Өвөрхангай аймгийн Хужирт сумын харьяат аймгийн арслан Калинингийн Батболд 1992 онд түрүүлсэн.
  13. Ховд аймгийн Цэцэг сумын харьяат аймгийн арслан Содномцэрэнгийн Ганхуяг 1995 онд түрүүлсэн.
  14. Өвөрхангай аймгийн Хужирт сумын харьяат улсын аварга Долгорсүрэнгийн Сумъяабазар 1997 онд түрүүлсэн.
  15. Булган аймгийн Тэшиг сумын харьяат аймгийн арслан Янжмаагийн Оюун-Эрдэнэ 1998 онд түрүүлсэн.
  16. Булган аймгийн Гурванбулаг сумын харьяат улсын өсөх идэр начин Цэрэндашийн Цогтжаргал 2000 онд түрүүлсэн.
  17. Хөвсгөл аймгийн Алаг-Эрдэнэ сумын харьяат аймгийн арслан Сүхбаатарын Мөнхсүх 2001 онд түрүүлсэн.
  18. Өвөрхангай аймгийн Зүүнбаян-Улаан сумын харьяат улсын арслан Доржпаламын Ганхуяг 2002 онд түрүүлсэн.
  19. Говь-Алтай аймгийн Бигэр сумын харьяат улсын харцага Жаргалсайханы Амартүвшин 2005 онд түрүүлсэн.
  20. Сэлэнгэ аймгийн Баянгол сумын харьяат аймгийн арслан Батнямын Нямлхагва 2006 онд түрүүлсэн.
  21. Говь-Алтай аймгийн Тонхил сумын харьяат аймгийн арслан Балжиннямын Суманчулуун 2007 онд түрүүлсэн.
  22. Сэлэнгэ аймгийн Мандал сумын харьяат улсын аварга Гунаажавын Эрхэмбаяр 2015 онд түрүүлсэн.
Үзүүрлэсэн бөхчүүд[засварлах | edit source]
  1. Булган аймгийн харьяат аймгийн заан Очирданзан 1944 онд үзүүрлэсэн.
  2. Төв аймгийн Баян-Өнжүүл сумын харьяат улсын арслан Самдангийн Оргодол 1954 онд үзүүрлэсэн.
  3. Өмнөговь аймгийн Манлай сумын харьяат улсын арслан Гомбо-Аюушийн Дэмүүл 1959 онд үзүүрлэсэн.
  4. Өмнөговь аймгийн Хүрмэн сумын харьяат цэргийн арслан Д.Цэндээхүү 1966 онд үзүүрлэсэн.
  5. Завхан аймгийн харьяат аймгийн заан М.Мягмар 1968 онд үзүүрлэсэн.
  6. Төв аймгийн харьяат аймгийн арслан Маньбадар 1969 онд үзүүрлэсэн.
  7. Төв аймгийн Баянцагаан сумын харьяат аймгийн заан Шонхорын Мөнхбат 1971 онд үзүүрлэсэн.
  8. Өмнөговь аймгийн Булган аймгийн харьяат улсын харцага Ишийн Ламаажав 1975 онд үзүүрлэсэн.
  9. Булган аймгийн Сайхан сумын харьяат аймгийн арслан Сэрээгийн Уртнасан 1978 онд үзүүрлэсэн.
  10. Дорноговь аймгийн Даланжаргалан сумын харьяат аймгийн арслан Нацагийн Амарсайхан 1982 онд үзүүрлэсэн.
  11. Өвөрхангай аймгийн Хужирт сумын харьяат аймгийн арслан Лэгшидийн Батцагаан 1983, 1987, 1988 онуудад гурван удаа үзүүрлэсэн.
  12. Говь-Алтай аймгийн Чандмань сумын харьяат аймгийн заан Рэгжийбуугийн Дашдорж 1986 онд үзүүрлэсэн.
  13. Увс аймгийн Наранбулаг сумын харьяат улсын аварга Одвогийн Балжинням 1997 онд үзүүрлэсэн.
  14. Улаанбаатар хотын харьяат аймгийн заан Л.Энх-Амгалан 1998 онд үзүүрлэсэн.
  15. Төв аймгийн Баян-Өнжүүл сумын харьяат улсын заан Цэдэндамбын Баярсайхан 2002 онд үзүүрлэсэн.
  16. Төв аймгийн Сэргэлэн сумын харьяат аймгийн арслан Билэгбаатарын Энхбаатар 2003 онд үзүүрлэсэн.
  17. Булган аймгийн Хутаг-Өндөр сумын харьяат аймгийн заан Чулуундаваагийн Мөнхбаяр 2006 онд үзүүрлэсэн.
  18. Говь-Алтай аймгийн Бигэр сумын харьяат улсын начин Саруултуяагийн Багахүү 2009 онд үзүүрлэсэн.
  19. Говь-Алтай аймгийн Эрдэнэ сумын харьяат улсын заан Баттулгын Соронзонболд 2010 онд үзүүрлэсэн.
  20. Архангай аймгийн Булган сумын харьяат улсын арслан Рэнцэнбямбын Пүрэвдагва 2015 онд үзүүрлэсэн.