Монгол улсын гавьяат тамирчин

Чөлөөт нэвтэрхий толь — Википедиагаас
Харайх: Удирдах, Хайлт

Монгол Улсын хүндэт цолны хоёрдугаар эрэмбийн гавьяат зүтгэлтэн цолны нэг нэр бол гавьяат тамирчин (товчоор ГТ, МУГТ) цол юм.

БНМАУ-ын үед спортын гавьяат мастер (СГМ) гэж нэрийдэн 1960 оноос олгож эхэлжээ. Спортын гавьяат мастер цолыг анх Булган аймгийн Сэлэнгэбүрэн сумын харьяат үндэсний бөх Бадамдоригийн Түвдэндорж хүртэж байсан бол 1991 онд Өвөрхангайн Нарийнтээлийн харьяат Дашдоржийн Цэрэнтогтох 44 дэх удаагийн цолтон болж нэгэн үе дуусчээ.

Монгол Улсын үед 1992 оноос гавьяат тамирчин хэмээн нэрийдсэн. Завханы Намжилын Баярсайхан боксчноос эхлээд 2005 он дуусахад 35 хүн тус цолыг хүртээд байна.

Спортын гавьяат мастер (1960-1991 он)[засварлах | edit source]

  1. Бадамдоригийн Түвдэндорж - Булган, Сэлэнгэбүрэн /1960/
  2. Хутагийн Доржжүгдэр - Увс, Цагаанхайрхан /1965/
  3. Жигжидийн Мөнхбат - Төв, Эрдэнэсант /1967/
  4. Өлзийсайханы Эрдэнэ-Очир - Төв, Баянзүрх /1967/
  5. Данзандаржаагийн Сэрээтэр - Төв Лүн /1968/
  6. Галсангийн Бямбаа - Өвөрхангай Зүүн-Улаан /1969/
  7. Нацагийн Жамъян - Архангай Цахир /1969/
  8. Лувсаншаравын Цэнд - Булган Сайхан /1970/
  9. Цэдэнжавын Лхамжав - Төв Мөнгөнморьт /1971/
  10. Чимэдбазарын Дамдиншарав - Өвөрхангай Гучин-Ус /1971/
  11. Цээ-Оригийн Шоовдор - Өвөрхангай Зүүнбаян-Улаан /1971/
  12. ДАШНЯМ Лувсанлхагвын - Булган Сайхан /1971/
  13. ДЭМБЭРЭЛ Должингийн - Төв Баянбараат /1971/
  14. АЛТАНХУЯГ Хайдавын - Завхан Нөмрөг /1971/
  15. БАЯНМӨНХ Хорлоогийн - Увс Хяргас /1971/
  16. ЛУВСАНДАШ Жамцын - Улаанбаатар /1972/
  17. НАЦАГДОРЖ Цэдэндамбын - Баянхонгор Баянлиг /1973/
  18. ХОЙЛОГДОРЖ Мэгдийн - Өвөрхангай Богд /1973/
  19. ЧАНАРАВ Шагдарын - Баянхонгор Хүрээмарал /1973/
  20. БАТСҮХ Гандолгорын - Баянхонгор Эрдэнэцогт /1974/
  21. ОЙДОВ Зэвэгийн - Өвөрхангай Хархорин /1974/
  22. ПУНЦАГ Мөнхийн - Өмнөговь Сэврэй /1975/
  23. ЖАНЦАНХОРЛОО Мэндбаярын - Архангай Өлзийт /1979/
  24. ОЙДОВ Сэнгэдоржийн - Өвөрхангай Өндөр-Өнц /1979/
  25. ДАМДИН Цэндийн - Хэнтий Баян-Адрага /1980/
  26. ТЭГШЭЭ Дунхүүгийн - Говь-Алтай Алтай /1980/
  27. ДҮВЧИН Зэвэгийн - Өвөрхангай Хархорин /1984/
  28. ЖАМСРАН Галдангийн - Увс Тэс /1984/
  29. ОТГОНБАЯР Равсалын - Улаанбаатар /1984/
  30. БАЛЖИННЯМ Одвогийн - Увс Наранбулаг /1986/
  31. БОЛД Буяндэлгэрийн - Улаанбаатар /1986/
  32. ЭНХБАТ Нэргүйн - Улаанбаатар /1989/
  33. БАТ-ЭРДЭНЭ Бадмаанямбуугийн - Хэнтий Өмнөдэлгэр /1989/
  34. ДЭЛГЭРДАЛАЙ Зундуйн - Баянхонгор Галуут /1989/
  35. ЭНХЭЭ Авирмэдийн - Ховд Буянт /1990/
  36. АРТАГ Төмөрийн - Увс Тэс /1990/
  37. ДАВААЖАВ Жамцын - Булган Тэшиг /1990/
  38. ДАЛАЙДАВАА Равдангийн - Ховд Дарви /1990/
  39. ОЮУНБОЛД Дугарсүрэнгийн - Сэлэнгэ Сүхбаатар /1990/
  40. БАДАМСҮРЭН Лхамаасүрэнгийн - Завхан Дөрвөлжин /1991/
  41. БАТТУЛГА Дашгомбын - Улаанбаатар /1991/
  42. ГАНБОЛД Жамбалын - Увс Өндөрхангай /1991/
  43. СҮХБАТ Пунцагийн - Баянхонгор Баян-Овоо /1991/
  44. ЦЭРЭНТОГТОХ Дашдоржийн - Өвөрхангай Нарийнтээл /1991/

Гавьяат тамирчин (1992 оноос хойш)[засварлах | edit source]

  1. БАЯРСАЙХАН Намжилын - Завхан Цагаанчулуут /1992/
  2. МӨНХБАЯР Доржсүрэнгийн - Сэлэнгэ Орхон /1992/
  3. ҮҮРЦОЛМОН Ганхуягийн - Төв Мөнгөнморьт /1993/
  4. БҮРГЭДЭЭ Нанзадын - Говь-Алтай Дэлгэр /1994/
  5. ЦЭНД-АЮУШ Дамбажавын - Хөвсгөл Галт /1994/
  6. БАТТУЛГА Халтмаагийн - Баянхонгор Баянцагаан /1995/
  7. МЯГМАРСҮРЭН Лхамсүрэнгийн - Ховд Буянт /1996/
  8. НАРМАНДАХ Доржпаламын Дархан /1996/
  9. ҮЙТҮМЭН Түмэнцэцэгийн - Сэлэнгэ Шаамар /1997/
  10. ЭРДЭНЭТ-ОД Хишигбатын - Булган Сайхан /1998/
  11. ЦОГТБАЯР Цэрэнбаатарын - Ховд Чандмань /1998/
  12. МӨНХЦЭЦЭГ Чойжилсүрэнгийн - Сэлэнгэ Ерөө /1998/
  13. БАТБАЯР Даваагийн - Увс Хяргас /1998/
  14. МӨНХ-ЭРДЭНЭ Дуламжавын - Архангай Булган /1998/
  15. БОЛДБААТАР Халиуны - Улаанбаатар /1999/
  16. ДАШДУЛАМ Самбуугийн - Улаанбаатар /1999/
  17. ЛХАГВА Дугарбаатарын - Дундговь Цагаандэлгэр /1999/
  18. БААТАРБОЛД Намсрайн - Ховд Булган /2000/
  19. ЦЭРЭНХАНД Доржготовын - Өвөрхангай Богд /2000/
  20. ӨЛЗИЙ-ОРШИХ Жамсрангийн - Улаанбаатар /2001/
  21. БАТХИШИГ Хүрэлдоржийн - Булган Орхон /2001/
  22. ДАВААХҮҮ Шагжсүрэнгийн - Завхан Тосонцэнгэл /2001/
  23. ОДГЭРЭЛ Очирын - Увс Хяргас /2001/
  24. ПҮРЭВБААТАР Оюунбилэгийн - Улаанбаатар /2001/
  25. ДАГВАДОРЖ Долгорсүрэнгийн - Өвөрхангай Хархорин /2002/
  26. ЦЭВЭЭН Аюушийн - Дорнод Баян-Уул /2003/
  27. БАТДЭМБЭРЭЛ Батжаргалын - Хөвсгөл Мөрөн /2004/
  28. ЦАГААНБААТАР Хашбаатарын - Увс Баруунтуруун /2004/
  29. ХАТАНБААТАР Базарын Дархан Шарын гол /2005/
  30. ӨСӨХБАЯР Готовдоржийн - Өмнөговь Даланзадгад /2005/
  31. СҮХБАТ Агваансамдангийн /2005/
  32. ӨСӨХБАЯР Гэлэгжамцын - Архангай Батцэнгэл /2005/
  33. ГҮНДЭГМАА Отрядын - Улаанбаатар /2005/
  34. НАМЖИЛМАА Дашзэвэгийн - Төв Угтаалцайдам /2005/
  35. ЦЭВЭГНЯМ Нямжавын - Налайх /2005/
  36. НАРАНБААТАР Баяраагийн - Дорнод Чойбалсан /2006/
  37. ЭНХЖАРГАЛ Цогтбазарын - Ховд Эрдэнэбүрэн /2006/
  38. БАХЫТ Однайн - Баян-Өлгий Цэнгэл /2006/
  39. БАЯРСАЙХАН Цэдэндамбын - Төв Баян-Өнжүүл
  40. ГОНГОР Мижиддоржийн - Улаанбаатар /2016/